30 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında Las Vegas, Nevada’da gerçekleştirilen Apple’ın Black Hat konferansında iOS hakkında yazılım dahilerinin dikkatini çekecek önemli bir açıklama yapıldı.

Apple, mobil işletim sisteminin son sürümü iOS 10’u yayınlamaya hazırlanırken, işletim sisteminin her açıdan kusursuz olmasını istiyor. Firma bunun için iOS’ta herhangi bir sistem açığı bulan kişilere 200 bin dolara varan ödüller verecek.

Amaç sistem açıklarını önceden görmek

iOS kişiselleştirmeye kapalı, herhangi bir dış içeriğe izin vermeyen bir işletim sistemi. Bu da onu en stabil ve performanslı işletim sistemlerinden biri yapıyor. Ancak bulunduğu nokta Apple’a yetmiyor, kesinlikle kusursuz bir sistem istiyor. Bunun için de yazılımcıları iOS’taki sistem açıklarını bulmaya teşvik etmek için böyle bir yola başvurmuş. İşin ucunda 200 bir dolar gibi bir meblağ olunca da açık bulmaya çalışacak bir hayli çok kişi var.

Firmaların sık sık başvurduğu bir yol olan ödül özellikle Google ve Facebook tarafından kullanılıyor. Servislerinde açık bulup bunu kendilerine bildirenlere büyük ödüller veren firmalar şimdiye kadar milyonlarca liralık ödül dağıtmış durumda. Ülkemizden de pek çok yazılımcı dahi Facebook ve Google’dan çeşitli ödüller aldı. Ödüllerin boyutu ise bulduğunuz açığın önemine göre değişiyor. Açığı bulduktan sonra da açığın detaylarını sadece firma ile paylaşmanız gerekiyor. Eğer bir açık olduğunu duyurursanız ödül almanız oldukça zor olacaktır.

Kaynak : CNNTÜRK

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın