Karanlık odanın günümüzdeki adı diyebiliriz, bilgisayar başında fotoğraflarımıza dokunduğumuz uygulamalarımız, Aydınlık Oda da bilgisayar başında kullandığımız araçlarımız başında AdobeAffinity  bunlar masa üstü bilgisayarlarda kullana bileceğimiz araçlar bunların mobil versiyonlarıda tabiki mevcut, Lightroom, Affinity Photo , Snapseed (Google) gibi.

Tabi bu işinde azıcık temeli olmalı, bu işi bilen kişilerden öğrenmeli, bol bol gözlem yapılmalı, izlenmeli okunmalı, her resim güzeldir, teknik standartlarda olabilir veya aykırı olabilir, güzel Fotoğraf çirkin fotoğraf yoktur…

 

Aydınlık oda en çok ticari anlamda yaygınlaşmıştır, Düğün, Bebek, Model çekimleri gibi, bunların dışında Astro Fotoğrafçılıkta sürekli kullanılan bir yöntemdir.

 

Astro Fotoğrafçılık

Astro Fotorğafçılık diğer bir adıyla Gökyüzü Fotoğrafçılığı, Ekipmanları ve fotoğraf makineleri gövdesi objektifleri farklıdir, daha geniş bir alanı ve daha az ışıklı bir alanı fotoğraflamak gerektiği için gündelik hayatta kullandığımızdan farklı ekipmanlar kullanırız.

 

Fotoğraf ışıklı resmetme sanatıdır, Yunancadan gelir Photo (Işık) Graphe (Resim)

 

Fotoğraf temsilidir örnek olsun diye paylaştım.

Stock görseldir kim çekmiş neyle çekmiş bilmiyorum… 🙂

 

 

 

Temel Gereçler:

 

    1. Bilgisayar (Windows veya MacOS)
    2. Kullanılacak Uygulama (Adobe Photoshop, Lightroom gibi)
    3. Bol Bol RAW görsel.

 

Bunların dışında hayal gücü ve çektiğimiz fotoğrafta hayalini kurduğumuz sonuca doğru işlemleri yapmak.

Teşekkür ederim.

Not: Aklınız takılan bişey var ise veya Atölye bilgi almak isterseniz Mesaj Göndere bilir veya Telefon numarasında iletişime geçebilirsiniz.