Bertha Benz; 3 Mayıs 1849 – 5 Mayıs 1944) bir Alman otomotiv öncüsüdür. Otomobil mucidi Karl Benz’in iş ortağı ve karısıydı. 5 Ağustos 1888’de, otomobili uzun mesafeden süren, Motorwagen patentini sıkı bir şekilde test eden, fren balatalarını icat eden ve 105 km’lik yolculuk sırasında birkaç pratik sorunu çözen ilk kişiydi. Bunu yaparken Benz Patent-Motorwagen’ın dünya çapında ilgisini çekti ve şirkete ilk satışlarını yaptı.

 

Wikipediadan çeviri…

İlk kros otomobil yolculuğu
5 Ağustos 1888’de 39 yaşındaki Bertha Benz, Mannheim’dan Pforzheim’a, on üç ve on beş yaşındaki oğulları Richard ve Eugen ile birlikte, Model III’te, kocasına haber vermeden ve yetkililerin izni olmadan, yasadışı olsa da, önemli bir mesafe otomobil kullanan ilk kişi. Bu tarihi yolculuktan önce, motorlu sürücüler, mekaniklerin yardımıyla yapılan başlangıç ​​noktasına geri dönen çok kısa denemelerdi. Vagon pistlerini takiben, bu öncü tur yaklaşık 106 km (66 mi) tek yönlü bir mesafe kat etti.

Gezinin görünürdeki amacı annesini ziyaret etmek olsa da, Bertha Benz’in başka nedenleri vardı – icatını yeterince pazarlamayı düşünmeyen kocasına kanıtlamak, her ikisinin de çok fazla yatırım yaptığı otomobilin finansal bir başarı olacağını genel halk için yararlı olduğu gösterildikten sonra; kocasına yapılarının bir geleceği olduğuna dair güven vermek.

Mannheim’ı şafak vakti bıraktı ve yol boyunca sayısız problemi çözdü. Bertha bu yolculukta önemli teknik yeteneklerini sergiledi. Yakıt deposu ve karbüratörde sadece 4,5 litrelik benzin bulunmayan otomobilin çalışması için gerekli olan petrol çözücüsü olan ligroin’i bulmak zorunda kaldı. Sadece eczacı dükkanlarında mevcuttu, bu yüzden yakıtı satın almak için şehir eczanesindeki Wiesloch’ta durdu. O zamanlar benzin ve diğer yakıtlar sadece kimyacılardan satın alınabiliyordu ve bu yüzden Wiesloch’taki kimyager dünyadaki ilk yakıt istasyonu oldu.

Şapka iğnesiyle tıkalı bir yakıt hattını temizledi ve jartiyerini yalıtım malzemesi olarak kullandı. Bir demirci bir noktada bir zinciri onarmaya yardım etmek zorunda kaldı. Ahşap frenler arızalanmaya başladığında, Benz deri montajı için bir ayakkabıcıyı ziyaret ederek dünyanın ilk çift fren balatalarını yaptı. Motoru soğutmak için evaporatif bir soğutma sistemi kullanıldı, bu da su beslemesini yolculuk boyunca büyük bir endişe haline getirdi. Üçlü, her durduklarında tedarikine su ekledi. Arabanın iki dişlisi yokuş yukarı eğimleri aşmak için yeterli değildi ve Eugen ve Richard sık sık aracı dik yollara itmek zorunda kaldı. Benz, alacakaranlıktan sonra bir şekilde Pforzheim’a ulaştı ve kocasına telgrafla başarılı yolculuğunu bildirdi. Birkaç gün sonra Mannheim’a geri döndü.

Karl ve Bertha Benz 1925 – Zenodot Verlagsges.

mbH şirketi Roman gezisi, istediği gibi büyük bir tanıtım aldı. Sürüş otomobilin teknik gelişiminde önemli bir olaydı. Öncü çift, Bertha’nın deneyimlerinden sonra birkaç gelişme sağladı. Yol boyunca olan her şeyi bildirdi ve tırmanma tepeleri için ek bir vites ve fren gücünü artırmak için fren balataları gibi önemli önerilerde bulundu. Gezisi, gelişen otomotiv endüstrisine test sürüşlerinin işleri için gerekli olduğunu kanıtladı.

Kaynak: Mercedes-Benz

Kaynak: Wikipedia

Kaynak: Youtube