BMW Isetta ilk olarak Key Müzesinde yakından gördüm ve tasarımı çok hoşuma gitmişti, derken Youtube da bir hikayesini izledim ve hayran kaldım. Sanırım bu araç sayesinde 1964’te dokuz kişi Batı Berlin’de özgürlüğüne kavuşmuş… kesin bilgi değil tabiki… 🙂

Wikipedia dan çeviri…

Isetta, Arjantin, İspanya, Belçika, Fransa, Brezilya, Almanya ve İngiltere de dahil olmak üzere birçok farklı ülkede lisans altında üretilen İtalyan tasarımlı bir mikro otomobil. Yumurta şekli ve kabarcık benzeri pencereleri nedeniyle, diğer benzer araçlara da verilen bir kabarcık arabası olarak bilinir hale geldi.

1955 yılında BMW Isetta, 3 L / 100 km (94 mpg-imp; 78 mpg-ABD) yakıt tüketimi elde eden dünyanın ilk seri üretim otomobili oldu. 161.728 adet satılan dünyanın en çok satan tek silindirli otomobiliydi.

Başlangıçta İtalyan firması Iso SpA tarafından üretilen Isetta adı, İtalyan küçük Iso formudur, yani “küçük Iso” anlamına gelir.

BMW, Isetta’yı kendi haline getirdi. Motorunu 10 kW (13 hp) üreten bir BMW tek silindirli, dört zamanlı, 247 cc motosiklet motorunun etrafında yeniden tasarladılar. İtalyan tasarımının ana unsurları sağlam kalmasına rağmen, BMW otomobilin çoğunu yeniden tasarladı, öyle ki BMW Isetta Moto Coupe ve Iso Isetta arasındaki hiçbir parça değiştirilemez. İlk BMW Isetta Nisan 1955’te ortaya çıktı.


Mayıs 1962’de, geleneksel olarak modern görünümlü BMW 700’ü piyasaya sürdükten üç yıl sonra, BMW Isettas üretimini durdurdu. Toplam 161.728 adet inşa edildi.

Kaynak: Youtube

Kaynak: Wikipedia