Chernobyl – Çernobil

Chernobyl, 1986 Çernobil felaketi ve takip eden temizlik çabaları etrafında dönen 2019 tarihli bir drama televizyon mini dizisidir. Dizi Craig Mazin tarafından yaratıldı ve yazıldı ve Johan Renck tarafından yönetildi. Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson ve Paul Ritter liderliğindeki bir topluluk kadrosu yer alıyor. Dizi, HBO tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de Sky UK tarafından üretildi.

Beş bölümlük seri, 6 Mayıs 2019’da Amerika Birleşik Devletleri’nde ve 7 Mayıs’ta Birleşik Krallık’ta aynı anda prömiyeri yaptı. , müzikal puan ve ton. 71. Primetime Emmy Ödülleri’nde on dokuz aday gösterildi ve olağanüstü sınırlı seriler, olağanüstü yönetmenlik ve olağanüstü yazılar için kazanırken, Harris, Skarsgård ve Watson oyunculuk adayları aldı. 77. Altın Küre Ödülleri’nde, dizi en iyi mini diziler veya televizyon filmi kazandı ve Skarsgård bir dizi, mini dizisi veya televizyon filminde en iyi destekleyici aktör kazandı.

Dizi kapsamlı bir şekilde araştırılırken, bazı özgürlükler dramatik amaçlar için alındı. Her bölümün yayınlanmasına Mazin ve NPR’nin Peter Sagal’ın bu değişiklikleri ve arkasındaki akıl yürütmeyi tartıştığı bir podcast eşlik etti. Eleştirmenler, uzmanlar ve tanıklar mini dizilerde tarihsel ve olgusal tutarsızlıklara dikkat çekerken, içerik oluşturucuların detaylara gösterdiği dikkat geniş bir övgü aldı.

Öncül
Çernobil, Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Sovyetler Birliği’nde meydana gelen Nisan 1986 nükleer santral felaketinin hikayesini dramatize ediyor ve felakete karışan insanların hikayelerini ve buna cevap verenlerin hikayelerini anlatıyor. Dizi, sahnede ilk müdahale edenler, gönüllüler ve Reaktör 4 altında kritik bir tünel kazan madencilerin ekipleri de dahil olmak üzere, felaketin daha az bilinen hikayelerini tasvir ediyor.

Mini diziler, büyük ölçüde, Belarus Nobel ödüllü Svetlana Alexievich’in Çernoby’den sesleri kitabında söylediği gibi Pripyat yerlilerinin hatırlamalarına dayanıyor.

 

Kaynak: Wikipedia
Kaynak: HBO
Kaynak: IMBD