Deha

Gifted, Marc Webb tarafından yönetilen ve Tom Flynn tarafından yazılan 2017 Amerikan drama filmi. Chris Evans, McKenna Grace, Lindsay Duncan, Jenny Slate ve Octavia Spencer. Arsa, anne amcası ve anne büyükannesi arasında velayet savaşına konu olan entelektüel olarak yetenekli yedi yaşındaki bir çocuğu takip ediyor. Film 7 Nisan 2017’de Fox Searchlight Pictures tarafından yayınlandı ve dünya çapında 43 milyon dolar hasılat yaptı. 23. Eleştirmenlerin Seçim Ödülleri’nde McKenna Grace, En İyi Genç Oyuncu/Oyuncu için aday gösterildi. Film, Evans ve Grace’in performanslarını öven ancak öngörülebilirliğini kaydetti eleştirmenlerden karışık ve pozitif incelemeler aldı.

Komplo
Florida, St. Petersburg’da, yedi yaşındaki Mary Adler amcası ve fiili koruyucusu Frank ile yaşıyor. En iyi arkadaşı 43 yaşındaki komşusu Roberta Taylor. Birinci sınıfın ilk gününde, öğretmeni Bonnie Stevenson’u etkileyen dikkate değer matematiksel yetenek gösterir.

Orada, ortalama çocuklara kendi yaşı ve sınıf çalışmaları ile sıkıntısına ilk küçümsemesine rağmen, Mary tek gözlü kedisi Fred’i şov ve anlatım için getirdiğinde onlarla bağ kurmaya başlar. Daha sonra, yüzündeki kabadayı vurarak okul otobüsündeki bir zorbadan bir sınıf arkadaşı savunur. Olaydan sonra müdür Frank’i Mary’yi yetenekli çocuklar için özel bir okula göndermeye teşvik ederek burs fırsatı sunuyor. Ancak Frank onu geri çevirir. Ailesinin benzer okullarla olan deneyimlerine dayanarak, “normal” bir çocukluk şansı olmayacağından korkuyor.

Mary’nin annesi Diane’nin, Mary altı aylıkken intiharla ölmeden önce Navier -Stokes problemine (çözülmemiş binyıl ödül sorunlarından biri) adanmış umut verici bir matematikçi olduğu ortaya çıkıyor. O zamandan beri eski bir üniversite profesörü olan Frank ile birlikte yaşadı.

Müdür, Frank’in yabancılaşmış annesi ve Mary’nin anne büyükannesi Evelyn, Mary’nin velayetini kazanmaya ve onu Massachusetts’e taşımaya çalışır. Evelyn, Diane kadar matematiğe adanmış bir yaşam için özel olarak ders verilmesi gereken bir “milyarda bir” matematik dahisi olduğuna inanıyor. Ancak Frank, kız kardeşinin Mary’nin normal bir devlet okulunda olmasını ve sahip olmadığı çocukluğa sahip olmasını isteyeceği konusunda kararlı.

Mahkemede Frank, Evelyn’in ebeveynliğinin Diane’yi normal bir yaşamdan mahrum ettiğini; Evelyn, Diane’in aşık olduğu bir çocuk göndermişti, o zaman ilk intihar girişiminde bulundu. Evelyn, Frank’in sağlık sigortası olmadan düşük ücretli bir iş çalıştıran bir koruyucu olacak bir konumda olmadığını savunuyor. Hâkimin kendisine karşı yöneteceğinden endişe duyuyor ve Mary’yi tamamen kaybedecek, Frank avukatı tarafından Mary’nin koruyucu bakıma yerleştirildiğini ve Evelyn’in kaydolmak istediği özel okula gittiğini gören bir uzlaşmayı kabul ediyor. Koruyucu ebeveynler Frank’in evinden 25 dakika yaşıyor, planlanmış ziyaretler hakkına sahip olacak ve Mary 12. doğum gününden sonra nerede yaşamak istediğine karar verebilecek.

Mary, koruyucu bakıma yerleştirilmeyi harap eder ve koruyucu babası Frank’i görmeyi reddettiğini söylüyor. Bonnie, Fred’in evlat edinilmesi için bir resmini gördüğünde, Frank’i uyarıyor. Kediyi pounddan alır ve Fred’in alerji sorunları nedeniyle getirildiğini öğrenir, kedilere alerjisi olan Evelyn’in Mary’nin Mary’nin koruyucu evindeki konuk evinde eğitimini denetlediğini fark eder.

Frank daha sonra bir matematikçi olan Evelyn’e Diane’in Navier -Stokes problemini çözdüğünü ancak çözümün Evelyn’in ölümüne kadar saklanacağını belirtti. Diane’in sorunu çözdüğünü görmenin her şey anlamına geldiğini bilerek, Mary’nin velayetine sahip olduğu itirazını düşürürse Diane’in çalışmalarını yayınlama fırsatı sunuyor. Evelyn kabul eder.

Film, Mary’nin Frank’in velayetinde, devlet okuluna geri dönerek ve üniversite düzeyinde kurslar alırken çocuklarla sosyalleşerek sona eriyor.

Kaynak: Wikipedia