Pandemi döneminde insanların farkettiği platformlardan biride online Film ve Dizi platformları tarihçelerine göre inceleyelim bakalım. Netflix, Youtube, Prime Video, Blutv ve Exxen ?

Netflix ?

  Netflix, Inc., merkezi Los Gatos, California’da bulunan bir Amerikan üst düzey içerik platformu ve prodüksiyon şirketidir. Netflix, 1997 yılında Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından Scotts Valley, California’da kuruldu. Şirketin birincil işi, kurum içinde üretilenler de dahil olmak üzere bir film ve televizyon dizisi kitaplığından çevrimiçi akış sunan abonelik tabanlı bir akış hizmetidir. Ocak 2021’de Netflix, 66 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere 203,7 milyon aboneye ulaştı. Aşağıdakiler dışında dünya çapında mevcuttur: Çin anakarası (yerel kısıtlamalar nedeniyle), Suriye, Kuzey Kore ve Kırım (ABD yaptırımları nedeniyle). 2020’de Netflix’in işletme gelirinin 1,2 milyar dolar olduğu bildirildi. Şirketin İngiltere, Fransa, Brezilya, Hollanda, Hindistan, Japonya ve Güney Kore’de ofisleri bulunmaktadır. Netflix, tüm dünyadaki ülkelerden içerik üreten ve dağıtan Motion Picture Association (MPA) üyesidir.

  Netflix’in ilk iş modeli DVD satışlarını ve postayla kiralamayı içeriyordu, ancak Hastings, şirketin ilk DVD kiralama işine odaklanmak için kurulmasından yaklaşık bir yıl sonra satışları bıraktı. Netflix, DVD ve Blu-ray kiralama işini korurken, akış medyasının piyasaya sürülmesiyle 2007 yılında işini genişletti. Şirket, 2010 yılında Kanada’da yayın akışıyla, ardından Latin Amerika ve Karayipler’de uluslararası olarak genişledi. Netflix, 2013 yılında ilk dizisi House of Cards’ı yayınlayarak içerik üretim sektörüne girdi.

  2012’den beri Netflix, hem film hem de televizyon dizileri için yapımcı ve dağıtımcı olarak daha aktif bir rol üstlendi ve bu amaçla, çevrimiçi kitaplığı aracılığıyla çeşitli “Netflix Orijinal” içeriği sunuyor. Ocak 2016 itibarıyla, Netflix hizmetleri 190’dan fazla ülkede işletildi. Netflix, 2016 yılında diğer tüm ağ veya kablo kanallarından daha fazla, tahmini 126 orijinal dizi ve film yayınladı. Yeni içerik üretme, ek içerik haklarını güvence altına alma ve 190 ülkede çeşitlendirme çabaları, şirketin milyarlarca borcunu artırmasına neden oldu: Eylül 2017 itibarıyla bir önceki yıla göre 16,8 milyar dolardan 21,9 milyar dolar. Bunun 6.5 milyar doları uzun vadeli borçtur, geri kalanı ise uzun vadeli borçlardadır. Ekim 2018’de Netflix, yeni içeriğin finanse edilmesine yardımcı olmak için 2 milyar dolar daha borç artıracağını duyurdu. 10 Temmuz 2020’de Netflix, piyasa değeri açısından en büyük eğlence / medya şirketi oldu.

  YouTube, merkezi San Bruno, California’da bulunan bir Amerikan çevrimiçi video paylaşım platformudur. Şubat 2005’te üç eski PayPal çalışanı olan Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından oluşturulan hizmet, Google tarafından Kasım 2006’da 1,65 milyar dolara satın alındı ​​ve şu anda şirketin yan kuruluşlarından biri olarak faaliyet gösteriyor. Alexa İnternet sıralamasına göre YouTube, Google Arama’dan sonra dünyada en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir.

  YouTube, kullanıcıların yüklemesine, görüntülemesine, derecelendirmesine, paylaşmasına, oynatma listelerine eklemesine, rapor etmesine, videolar hakkında yorum yapmasına ve diğer kullanıcılara abone olmasına olanak tanır. Mevcut içerikler arasında video klipler, TV şov klipleri, müzik videoları, kısa ve belgesel filmler, ses kayıtları, film fragmanları, canlı yayınlar, video blogları, kısa orijinal videolar ve eğitim videoları yer alır. Çoğu içerik bireyler tarafından oluşturulur ve yüklenir, ancak CBS, BBC, Vevo ve Hulu gibi medya kuruluşları materyallerinin bir kısmını YouTube ortaklık programının bir parçası olarak YouTube aracılığıyla sunar. Kayıtlı olmayan kullanıcılar sitedeki videoları izleyebilir ancak yükleyemezken, kayıtlı kullanıcılar sınırsız sayıda video yükleyebilir ve yorum ekleyebilir. Yaş kısıtlamalı videolar, yalnızca en az 18 yaşında olduklarını onaylayan kayıtlı kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

  Mayıs 2019 itibarıyla YouTube’a her dakika 500 saatten fazla içerik yükleniyor ve YouTube’da her gün bir milyar saat içerik izleniyor. YouTube ve seçilen içerik oluşturucular, reklamları site içeriğine ve hedef kitleye göre hedefleyen bir program olan Google AdSense’ten reklam geliri elde eder. Videoların büyük çoğunluğu ücretsiz olarak izlenebilir ancak abonelik temelli premium kanallar, film kiralama, YouTube Müzik ve YouTube Premium, sırasıyla premium ve reklamsız müzik akışı sunan abonelik hizmetleri ve reklamsız gibi istisnalar vardır. önemli kişiliklerden sipariş edilen özel içerik dahil tüm içeriğe erişim. Üç ayda bir bildirilen reklam gelirine göre, YouTube’un yıllık geliri 15 milyar ABD doları olarak tahmin edilmektedir.

  YouTube, yüklenen videolarda bulunan telif hakkıyla korunan içeriğin işlenmesi, komplo teorilerini ve yalanları teşvik eden videoları kalıcı hale getiren öneri algoritmaları görünürde çocukları hedefleyen ancak şiddet içeren veya cinsel açıdan müstehcen videolar barındırma dahil olmak üzere operasyonlarının bazı yönleri hakkında eleştirilere maruz kaldı popüler karakterleri içeren içerik, yorum bölümlerinde pedofilik faaliyetleri çeken küçüklerin videoları ve reklamlardan para kazanılmaya uygun içerik türlerine ilişkin dalgalı politikalar.

Prime Video ?

  Amazon Prime Video veya kısaca Prime Video, bağımsız bir hizmet olarak veya Amazon’un Prime aboneliğinin bir parçası olarak sunulan, Amazon.com, Inc.’in isteğe bağlı bir Amerikan aboneliğine sahip video akışı ve kiralama hizmetidir. Hizmet, öncelikli olarak Amazon Studios tarafından üretilen veya Amazon’a lisanslı filmleri ve televizyon dizilerini Prime Originals (veya Amazon Originals) veya Exclusives olarak dağıtır ve hizmet aynı zamanda diğer sağlayıcıların içeriğini, içerik eklentilerini, canlı spor etkinliklerini ve video kiralama hizmetini de barındırır. ve satın alma hizmetleri.

  Dünya çapında faaliyet gösteren bu hizmet, erişim için tam bir Prime aboneliği gerektirebilir. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Almanya gibi ülkelerde, hizmete tam bir Prime aboneliği olmadan erişilebilir, oysa Avustralya, Kanada, Fransa, Hindistan, Türkiye ve İtalya’da, hizmete yalnızca özel olarak İnternet sitesi. Prime Video ayrıca, kullanıcıların HBO, Showtime, StarzPlay gibi Prime Video içindeki diğer içerik sağlayıcılarından ek video abonelik hizmetlerine abone olmalarını sağlayan Amazon Kanalları veya Prime Video Kanalları adı verilen kanallar şeklinde bir içerik eklenti hizmeti sunar. ve Shudder.

  7 Eylül 2006’da Amerika Birleşik Devletleri’nde Amazon Unbox olarak başlatılan hizmet, genişleyen bir kitaplıkla büyüdü ve Prime aboneliğinin geliştirilmesi üzerine Prime Video üyeliğini ekledi. Daha sonra Amazon Instant Video on Demand olarak yeniden adlandırıldı. İngiltere merkezli akış ve postayla DVD hizmeti LoveFilm’i 2011’de satın aldıktan sonra, Prime Video 2014’te Birleşik Krallık, Almanya ve Avusturya’da Prime aboneliğine eklendi, aylık olarak mevcut LoveFilm Instant planına devam ederek aylık 7,99 £ / € abonelik. Hizmet daha önce 2012’de Norveç, Danimarka ve İsveç’te mevcuttu, ancak 2013’te sonlandırıldı. 18 Nisan 2016’da Amazon, ABD’de Amazon Prime’dan Prime Video’yu ayda 8,99 dolara böldü.

  Prime Video 14 Aralık 2016’da dünya çapında (Çin Anakarası, Küba, İran, Kuzey Kore, Suriye hariç) yayına girerek erişimini Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya, Avusturya ve Japonya’nın ötesine genişletti. Yeni bölgeler arasında hizmet, Belçika, Kanada, Fransa, Hindistan, İrlanda, İtalya, İspanya, Polonya ve Brezilya’da Prime ile dahil edilirken, diğer tüm ülkeler için aylık promosyon fiyatı $ / € olarak sunuldu. İlk altı ay için ayda 2,99 ABD doları ve daha sonra ayda 5,99 ABD doları.

Blutv ?

2015 Yılında kurulduğunu biliyoruz, internette bunun hakkında karışık veriler var kendi sayfasındaki hakkında kısmında kuruluş ve hissedarlarını bulamadık? genede bulduklarımız aşağıdaki gibidir… 🙂

(Vikipedia) BluTV, 2015 yılında Doğan Holding çatısı altında kurulan, gerçek zamanlı veri akışı ve video on demand aracılığıyla internet üzerinden hizmet veren bir medya sağlayıcısıdır. Bilgisayar, mobil cihazlar ve akıllı televizyonlar üzerinden erişilebilen uygulama, canlı televizyon yayınlarının yanı sıra film, dizi, spor, yaşam ve yetişkin türlerinde yerli ve yabancı içerikler sunmaktadır. 19 Ocak 2021 tarihinde Discovery BluTV’nin %35 hissesini satın aldı.

(Blutv) BluTV istediğiniz zaman, istediğiniz yerden, birbirinden farklı dizi, film ve canlı yayını reklamsız izlemenizi sağlayan, Doğan Holding çatısı altında kurulmuş bir dijital televizyondur.

İnternet bağlantısı ile bilgisayar, tablet, mobil cihazlar ya da akıllı televizyonlar (Smart TV)* üzerinden her ay güncellenen yerli/yabancı film ve dizilere, canlı TV yayınına, spor, yaşam içeriklerine ve en önemlisi sadece BluTV’de bulabileceğiniz BluTV üyelerine özel yerli yapımlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Exxen ?

Google da arattığımızda 1 Ocak 2021 yılında Acun Ilıcalı tarafından kurulmuş sanırım, daha çok yeni olduğu bir kuruluş olduğu için net bilgileri temin etmek zor, kendi sayfasında araştırdığımızda site dışında bir platforma yönlendiriliyoruz ancak doğru olabilir linki şu şekilde Exxen nedir ? içeriğide, ” Acun Medya bünyesinde kurulan ve “Türkiye’nin dijital platformu” sloganıyla yola çıkan EXXEN, üyelerin istedikleri zaman, istedikleri yerde, istedikleri cihazla, birbirinden benzersiz içerikleri izlemelerini sağlayan dijital bir platformdur. “

  Evet Eskiden yeniye en popüler olanları sıraladık, içerik konusuna gelince tabiki eski olduğu için en zengini Netflix, Türkiyede bazı içerikleri paylaşamaması da o Film veya dizilerin Netflix Türkiyeye açılmadığı zamanlarda Sinema ve TV de yayın haklarını alan yapımcı şirketler nedeniyle yayınlayamaması diye düşünüyoruz… ama bu ilerleyen zamanlarda dahada zenginleşicektir, Youtube Ücretsiz video platformu ama aylık üyelik seçeneğide var bu durumda yabancı özel içerikleri izleme şansınız oluyor ve tabi reklamlardan kurtulmuş oluyorsunuz ve en güzelide Youtube da çok fazla Müzik içeriği olduğu için telefonda videoları indire bildiğiniz içinde (Telif hakları gereği Uygulama içerisinde kalıyor) dilediğiniz zaman açıp müzikleri internet olmadan ve telefon Ekranını kapatsanızda dinlemeye devam edebiliyorsunuz, Prime Video da yeni girdi ama arkası Güçlü şirketlerden, haliyle kaliteli içerik ve kaliteli hizmet sunanlardan… eksi yani Türkçe Dublaj içerikleri az olması, Blutv ve Exxen henüz çok genç ve yeni Ama Yerli olması beni heyecanlandırıyor ama daha çok yol alması gerekiyor ve bence Rakipleri karşısında fiyatların biraz daha düşürmeliki Abone sayısı artsın… bizimde sahip çıkmamız gerekiyor… 🙂 Tabiki Tercih siz değerli okurlarımızın…