Dün Aslında Bugündü

Groundhog Day (Bugün Aslında Dündü), 1993 yılında sinemalarda gösterilmiş bir komedi filmidir. Harold Ramis tarafından yönetilmiştir. Başrolde Bill Murray ve Andie MacDowell oynamıştır.

Vizyona girmesinden bu yana geçen yıllarda, filmin saygınlığı artmıştır. Groundhog Day, 1990’ların en büyük filmleri arasında gösterilmenin yanı sıra gelmiş geçmiş en büyük komedi filmlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca filmin popüler kültür üzerinde de önemli bir etkisi olmuştur; Groundhog Day terimi, monoton, nahoş ve tekrarlayan bir durum anlamıyla İngilizce sözlüğüne dahil olmuştur. Ayrıca film Budistler, Hıristiyanlar ve Yahudiler tarafından dini bir alegori olarak analiz edilmiştir. Groundhog Day aynı zamanda fantastik öğeler içeren komedi filmlerinin yaygın olarak kabul görmesinde de etkili olmuştur.

“Groundhog Day”, 2006 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.