13.2 C
Ankara
Salı 28 Mart 2023
Ana SayfaBlogKenny Baker - R2D2

Kenny Baker – R2D2

  Kenny Baker – R2D2, Kenneth George Baker (24 Ağustos 1934 – 13 Ağustos 2016) İngiliz aktör ve müzisyendi. Star Wars serisinde R2-D2 karakterini canlandırdı ve Fil Adamı, Zaman Haydutları, Söğüt, Flash Gordon, Amadeus ve Labirent’te de yer aldı.

  Baker Birmingham, Warwickshire’da ve Kent’te bir yatılı okulda doğdu ve eğitim gördü. Piyanist ve kıyafet yapımcısı Ethel (1906–1990) ile sanatçı, müzisyen ve ressam Harold Baker (1908-1985) ‘in oğluydu. Sussex’in Hastings şehrinde babası, üvey annesi ve üvey kız kardeşi ile yaşamaya gitti.

  Ebeveynleri ortalama boyda olmasına rağmen, Baker bir yetişkin olarak 1,12 m’de (3 ft 8) durdu.

başlangiıç
1951’de Baker, cücelerin ve cücelerin tiyatro grubuna katılmaya davet eden bir kadın tarafından caddeye yaklaştı. Bu onun ilk gösteri işiydi. Daha sonra kısa bir süre bir sirke katıldı, buz patenini öğrendi ve birçok buz şovunda göründü. Şovmen Jack Purvis ile Minitones adlı başarılı bir komedi filmi kurdu ve gece kulüplerinde oynadı.

Yıldız Savaşları
Purvis ve Minitones ile çalışırken Baker, George Lucas tarafından 1977’de yayınlanan fantastik uzun metrajlı film Star Wars’da robot (“droid”) R2-D2’yi çalıştırmak üzere seçildi. Baker başlangıçta rolünü geri çevirdiğini hatırladı, ikili televizyon televizyon programı Opportunity Knocks’da ikinciliğe ulaştığında Minitones ortaklığını kırmaktan endişe duydu.

  Baker, epizodik tiyatro Star Wars filmlerinin altısında R2-D2 olarak yer aldı ve 1983’ün İmparatorluk hız bisikletini çalan Ewok olan Paploo olarak Jedi’ın Dönüşü’nde ek bir rol oynadı. Başlangıçta Wicket oynaması gerekiyordu, ama hastalandı ve bu rol Warwick Davis’e verildi. Daniels’la sayısız vesileyle ona kaba davrandığını iddia ederek onun ve yardımcı yıldızı Anthony Daniels arasında bir kavga ortaya koydu ve Daniels’ın hayranlar da dahil olmak üzere herkese kaba olduğunu belirtti.

  Baker, 18 Aralık 2015’te Kuzey Amerika’da yayınlanan Star Wars: The Force Awakens’da R2-D2 karakteriyle ilişkisini sürdürdü. Oyuncu kadrosuna üye olacaktı, ancak karakter için danışman olarak görev yaptı. Kasım 2015’te Jimmy Vee’nin Baker yerine Star Wars: The Last Jedi’de R2-D2 olarak kullanıldığı doğrulandı.

Diğer işler
Baker’ın diğer filmleri The Elephant Man, Time Bandits (ayrıca Jack Purvis ile), Willow (ayrıca Purvis ve Warwick Davis ile), Flash Gordon, Amadeus ve Jim Henson’un Labirenti.

  Televizyonda, İngiliz tıbbı draması Yaralı’da yer aldı. Ayrıca Narnia Günlükleri’nin BBC yapımında rol aldı. 1990’ların sonunda, Baker kısa bir komedi kariyeri başlattı. 1993 UFO filminde Casanova’yı canlandırdı.

  2009 yılının Kasım ayında, biyografisi, Tiny Palamutlar: Kenny Baker Hikayesi, Ken Mills ile yazılmış ve Writestuff Autographs tarafından yayınlanmıştır.

Kişisel hayat
Baker, Preston, Lancashire’da oturdu. 1970’den 1993’te ölene kadar aktris Eileen Baker (1977 Wombling Free’de onunla birlikte rol aldı) ile evlendi. Eileen de cüceleşmesine rağmen, bu iki çocukları tarafından miras alınmadı.

  Baker, Aralık 2015’te Los Angeles’taki Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor galasına katılmaya davet edildi, ancak ABD’ye seyahat etmek için çok hastaydı. Yıllardır akciğer rahatsızlığı çekiyordu. Bunun yerine Baker filmin Londra’daki galasına katıldı.

Ölüm
Kenny Baker, kısa bir ek hastalığın ardından 82. doğum gününden on bir gün önce 13 Ağustos 2016’da öldü.

Kenny Baker – R2D2


Kaynak: Wikipedia

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Temel Bilgisayar

Mobil Teknoloji

Pixlr

Canva

Son Yorumlar