Starlink, Amerikan şirketi SpaceX tarafından uydu İnternet erişimi sağlamak üzere inşa edilen bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, toprak alıcı-vericileri ile birlikte çalışan, düşük Dünya yörüngesinde (LEO) binlerce seri üretilen küçük uydudan oluşacaktır. SpaceX ayrıca bazı uyduları askeri, bilimsel veya keşif amacıyla satmayı planlıyor.

  Binlerce uyduyu 1.000 kilometrenin (620 mil) üzerindeki yörüngelere yerleştirmenin ve astronomi üzerindeki olası etkinin uzun vadeli uzay döküntüsü tehlikesiyle ilgili endişeler ortaya çıksa da, SpaceX’in ikinci sorunu çözmeye çalıştığı bildiriliyor. Starlink 2’de, uydulardan biri daha az yansıtıcı hale getirmek için deneysel bir kaplamaya sahiptir ve böylece yer tabanlı astronomik gözlemleri daha az etkiler.

  Takımyıldızı tasarlamak, inşa etmek ve dağıtmak için on yıllık projenin toplam maliyetinin Mayıs 2018’de SpaceX tarafından yaklaşık 10 milyar ABD doları olduğu tahmin edildi. Ürün geliştirme 2015 yılında, Şubat 2018’de başlatılan ilk iki prototip test-uçuş uydusu ile başladı. İkinci bir test uydusu seti ve bir takımyıldızın ilk büyük dağıtımı, ilk 60 operasyonel uydunun bulunduğu 24 Mayıs 2019 UTC’de gerçekleşti. başlattı. Redmond, Washington’daki SpaceX uydu geliştirme tesisi, Starlink araştırma, geliştirme, üretim ve yörüngede kontrol operasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

  3 Nisan 2020 – yörüngedeki 358 uydu takımıyla – SpaceX, 2020’nin sonlarına kadar Kuzey ABD ve Kanada’da hizmet hedefliyor, SpaceX çeyrek tonluk uzay aracından 1.500’den fazla uzay aracını Ancak, bunlar yalnızca dahili projeksiyonlardır ve belirli tarihler değildir.

Kaynak: Starlink