İçinden arabaların geçtiği otobüs yollarda

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’den yoğun trafik sorununa yaratıcı çözüm geldi. Küçük bir modeli ilk kez mayıs ayında Çin’in uluslararası teknoloji fuarında tanıtılmıştı. Altından trafikte seyir halindeyken araçların geçebildiği ve bu sayede trafiği rahatlatan otobüs ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.

Türkçe video için : CNNTÜRK

Otobüs 21 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde, 4.5 metre yükseliğinde ama en büyük özelliği içersinden arabaların geçebilmesini sağlayan sıradışı tasarımı oldu.

Çin’de mayıs ayında bir teknoloji fuarında tanıtılmıştı. Otobüs 300 metrelik trafiksiz bir yolda ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. Otobüsün yanları kapalı, orta kısmı ise trafikte seyir halindeyken diğer araçların üzerinden geçebilecek şekilde açık tasarlandı. Otobüsün atından geçen arabanın 2 metreden yüksek olmaması gerekiyor.

“Maliyeti metronun 5’te 1’i kadar”

Bu durum trafik sıkışıklığını önlüyor ve trafiği epey rahatlatıyor. Hızı saatte 60 kilometreye kadar çıkabilen bu otobüs 300 yolcu taşıyabiliyor. Tasarım mühendislerine göre neredeyse metroyla aynı işlevi görüyor ama yapım maliyeti metronun 5’te 1’i kadar oldu.

QINHUANGDAO, CHINA – AUGUST 03: Image shows the transit elevated bus TEB-1 on August 3, 2016 in Qinhuangdao, Hebei Province of China. The 22-meter-long, 7.8-meter-wide and 4.8-meter-tall China’s home-made transit elevated bus TEB-1 can carry up to 300 passengers. There’re 55 seats, 20 handrail posts, 4 dynamic maps and several LCD screens equipped inside the TEB-1. (Photo by VCG/VCG via Getty Images)

Bu teknoloji harikası otobüsün bir başka önemli özelliği ise elektrikle çalışıyor olması.
Çin’deki yoğun trafiği ne derece etkileyeceği merak konusu olan otobüsün trafik sorunu yaşayan kalabalık metropoller için de bir çözüm olabileceği konuşuluyor.

Kaynak : CNNTÜRK

Paylaş
Önceki İçerikKerbal Space Program İnceleme
Sonraki İçerikVisual Studio, Mac yolunda
M.Yavuz KAYA
Gramerle işi olmayan, Resmiyeti sevmeyen, Fotoğraf aşığı, UzaydanHaberler ve Biltepot web mimarı, deli dolu, sabırsız tez canlı, teknoloji hastası, oyun delisi, Gezme hastası, yemek ve tatlı düşkünü, yeni insanlarla tanışmayı seven, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye düşkün, sinema tiyatro sever, yeşil erik ve tuz, tatlı yoksa çikolatada olur, dondurma, Wall-e gibi komik anime ve Forest Gump gibi filmleride izler kitap vakit buldukça okur... daha çok dicek şey var ama karakter yetmedi... :)