Nick Ut, Vietnam Savaşı sırasında ünlü bir fotoğrafçıdır. Gerçek adı Huynh Cong Ut olan Nick Ut, 1951 yılında Vietnam’ın Long An eyaletinde doğmuştur. Ut, 1966 yılında Associated Press (AP) haber ajansına katıldı. O dönemde Vietnam Savaşı’nın etkilerini gösteren birçok çarpıcı fotoğraf çekmiştir. Ancak Ut’ın en bilinen ve etkileyici fotoğrafı, 1972 yılında çektiği ve “Napalm Kızı” olarak da bilinen fotoğraftır.

Ut’ın çektiği bu fotoğraf, Vietnam Savaşı’nın dehşetini ve masum sivillerin acılarını gözler önüne sermiştir. Fotoğrafta, kimyasal bir saldırı sonucu ağlayan ve yanıklarla dolu vücuduyla koşan 9 yaşındaki Kim Phuc adlı kız çocuğu yer almaktadır. Bu çarpıcı fotoğraf, savaşın insanlar üzerindeki dehşet verici etkilerini dünya çapında göstermiş ve savaş karşıtı duyarlılığı artırmıştır.

Ut, fotoğrafı çektikten sonra Kim Phuc’u hastaneye götürmüş ve hayatını kurtarmıştır. Bu fotoğraf, Ut’a 1973 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandırmıştır. Ut, Vietnam Savaşı’nın ardından da çalışmalarına devam etmiş ve birçok farklı konuda fotoğraf çekmiştir. Çalışmaları, savaşın insanlar üzerindeki etkileri ve insan hakları konularında geniş çapta tanınmıştır. Bugün Ut, emekli olmuş olsa da Vietnam’da yaşamını sürdürmekte ve fotoğrafçılık alanındaki etkisi hala hatırlanmaktadır.