Person of Interest(Şüpheli Şahıs)

Eski bir suikastçı, zengin bir programcı ve onlara işlenmek üzere olan suçlara karışan sivillerin kimlik numaralarını ileten bir yapay zeka…Ve suçlarla alakalı veya alakasız, bu takım tarafından kurtulan hayatlar.

Person of Interest(Şüpheli Şahıs)’e hoş geldiniz.

Detaylar:

Ülke: ABD

Dil: İngilizce

ABD Yayın Tarihi: 22 Eylül 2011 – 21 Haziran 2016(5 sezon, 103 bölüm)

Tür: Aksiyon, Suç, Dram, Gizem, Bilimkurgu, Gerilim

Yönetici yapımcı: Jonathan Nolan ve J.J Abrams

Senaryo: Jonathan Nolan

Yapım şirketi: Bad Robots Productions, Warner Bros. Television

Dağıtımcı firma: Warner Bros. Television

Yayınlandığı kanal: CBS

Senaryo: Jonathan Nolan

En çok bilinen oyuncuların listesi:
Jim Caviezel Jim Caviezel
 John Reese (103 bölüm, 2011-2016)
Kevin Chapman Kevin Chapman
 Lionel Fusco (103 bölüm, 2011-2016)
Michael Emerson Michael Emerson
 Harold Finch (103 bölüm, 2011-2016)
Amy Acker Amy Acker
 Root / … (65 bölüm, 2012-2016)
Taraji P. Henson Taraji P. Henson
 Joss Carter (55 bölüm, 2011-2015)
Sarah Shahi Sarah Shahi
 Sameen Shaw (50 bölüm, 2013-2016)

Tüm oyuncuların listesi için tıklayın

Hikaye:

Milyarder ve yazılım dâhisi olan Harold Finch, hükümet için, tüm cep telefonlarını, e-postaları ve gözetleme kameralarını kullanarak dünyayı izleyen ve böylece terör eylemlerini gerçekleşmeden önce tespit eden, yapay zekaya sahip bir makine yaratır.

Bir süre sonra Finch, makinenin potansiyel terör eylemleriyle birlikte masum/sıradan insanların da karıştığı şiddet suçlarını, yani her şeyi gördüğünü keşfeder.

Fakat hükümet, ülkeyi ilgilendiren büyük terör eylemlerinin haricindeki, normal insanlar arasında geçen bireysel olan şiddet olaylarını “irrelevant” yani alakasız olarak nitelendirip, bu olaylarla ilgilenmez. Bu sebepten Finch, alakasız olarak nitelendirilen kurban veya suçlu kişilerin sosyal güvenlik numaralarını elde etmek için hükümetten gizleyerek sisteme bir arka kapı kurar.

Bu olaylara karışan kurbanları korumak, suçluları yakalamak için kendine gizli olarak çalışabileceği bir ekip kurar ve eski bir CIA(Merkezî İstihbarat Teşkilatı) ajanı olan John Reese ile çalışmaya başlar. Her ne kadar faaliyetlerini gizli tutmaya çalışsalar da bir süre sonra New York Emniyet Müdürlüğü(NYPD), CIA ve Makine hakkındaki tüm bilgileri bir sır olarak saklamak isteyen devlet görevlilileri tarafından fark edilirler ve takibe alınırlar. Yetmezmiş gibi bir de Makine’ye girmek isteyen ve Makine hakkında her şeyi öğrenmek isteyen, Root isminde bir bilgisayar korsanı başlarına bela olur.

Dizinin hikaye kısmını okuduktan sonra aklınızda, “Neymiş ve nasıl çalışıyormuş bu Makine?”, “Nasıl gözetleniyor muşuz?”, “İyi de insanları nasıl kurtaracaklar ki?” gibi sorular geliyorsa; hükümetlerin insanları gözetlemesi ve takip etmesi, yapay zeka, kuzey ışıkları ve çeşitli komplo teorileri gibi konular ilginizi çekiyorsa bu dizi tam sizlik. 5 sezonun yani 103 bölümün bir nefeste biteceğinden emin olabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde de yazdığı gibi, İZLENİYORSUNUZ 🙂

Kaynak: imdb, wikipedia