Merhaba.

Siz değerli okuyucularımız için “Steam Haberleri” başlığı altında Steam ile alakalı güncel gelişmelerin ve çeşitli duyuruların yer alacağı bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik. İlk haber başlığımız ise Steam Greenlight.

Steam Greenlight(yeşil ışık) neydi?

Steam Greenlight, geliştiricilerin Steam üzerinde yayınlanıp satılmasını istediği oyunların, Steam kullanıcıları tarafından (ilgili tanıtımları inceledikten sonra beğendim veya beğenmedim butonlarını kullanarak) onaylandığı ve bu onaylamalardan sonra belirli bir sayının üstünde beğeni alan oyunlara yeşil ışık yakıldığı yani satılmaya başlandığı bir sistemdi.

Lanse edildiği tarih olan 30 Ağustos 2012’den günümüze kadar, yaklaşık olarak 10 milyon Steam kullanıcısının oy kullanımına katıldığı, 90 milyon oy kullanılan ve “En çok satılan” kategorisinde 100’den fazla oyunun buradan çıktığı bu sistem, yani Steam Greenlight artık kapandı. Sebebi ise Greenlight sisteminin, kötü niyetli bazı geliştiriciler tarafından suistimal edilmesi ve Valve şirketinin artık bu duruma bir son vermek istemesi.

Halihazırda Greenlight sisteminde olan oyunlar ise bir ekip tarafından tek tek incelenecek ve yeterli gerekliliklere sahip olanlar da yeni sisteme davet edilecekmiş.

Güle Güle Steam Greenlight

Peki, Steam Direct(doğrudan) nedir o zaman?

13 Haziran’da başlayacak olan Steam Direct, oyunlarını Steam’de yayınlamak isteyen geliştiriciler için anlaşılır ve öngörülebilir bir yol sunan, oyunların yayınlanma aşamasında gerçekleşecek işlemlerin daha kolay ve akıcı hale gelmesini sağlayan yeni sistemin adı. Eski sistem Greenlight’a göre daha fazla güvenlik önlemi alınan bu yeni sistemde geliştiriciler; banka ve vergi bilgilerinin girilmesi, hızlı bir kimlik doğrulama, bazı dijital belgelerin doldurulması ve en önemlisi yayınlanacak her oyun için 100 dolar ödenmesinin istenmesi süreçlerinden geçecek. Eğer oyun, 1000 dolarlık bir satış rakamı yakalarsa, en başta alınan 100 dolar iade edilecek.

Kaynak: Steam