Marslı

Marslı

Marslı 383 551 biltepot.xyz

Martian, Ridley Scott tarafından yönetilen ve Matt Damon’ın oynadığı 2015 bilim kurgu filmidir. Drew Goddard, senaryoyu Andy Weir’in 2011 tarihli Marslı romanından uyarladı. Film, bir astronotun geride kaldıktan sonra Mars’ta tek başına hayatta kalma mücadelesini ve NASA’nın onu kurtarıp Dünya’ya getirme çabalarını anlatıyor. Ayrıca Jessica Chastain, Jeff Daniels, Kristen Wiig, Chiwetel Ejiofor, Sean Bean, Michael Peña, Kate Mara, Sebastian Stan, Aksel Hennie, Mackenzie Davis, Donald Glover ve Benedict Wong da rol alıyor.

20th Century Fox aracılığıyla üretilen The Martian, Birleşik Krallık ve ABD ortak yapımıdır. Yapımcı Simon Kinberg, filmi Fox’un Mart 2013’te Goddard’ın senaryoya uyarladığı ve başlangıçta yönetmenliğe eklendiği romanı seçmesinin ardından geliştirmeye başladı, ancak film ilerlemedi. Scott, yönetmen olarak Goddard’ın yerini aldı ve ana karakter olarak Damon kadrosuyla yapım onaylandı. Çekimler Kasım 2014’te başladı ve yaklaşık 70 gün sürdü. Macaristan’ın Budapeşte kentindeki dünyanın en büyük ses sahnelerinden birinde yirmi set inşa edildi. Ürdün’deki Wadi Rum da dış çekimler için kullanıldı.

Filmin prömiyeri 11 Eylül 2015’te 2015 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı. 30 Eylül 2015’te İngiltere’de ve 2 Ekim 2015’te ABD’de 2D, 3D, IMAX 3D ve 4DX olarak gösterime girdi. Olumlu eleştiriler aldı ve dünya çapında 630 milyon doların üzerinde hasılat elde ederek Scott’ın bugüne kadarki en yüksek hasılat yapan filmi ve 2015’in en yüksek hasılat yapan 10. filmi oldu. Marslı yönetmenliği, görsel efektleri, müzik notası, senaryosu, bilimsel doğruluğu ve beğenilebilirlik, büyük ölçüde Damon’ın performansından kaynaklanıyor. En İyi Film – Müzikal veya Komedi dalında Altın Küre Ödülü, En İyi Film ve En İyi Uyarlama Senaryo dahil olmak üzere yedi Akademi Ödülü adaylığı ve En İyi Dramatik Sunum dalında 2016 uzun biçimli Hugo Ödülü’nü aldı. Damon, En İyi Erkek Oyuncu – Müzikal veya Komedi Filmi dalında Altın Küre Ödülü’nü kazandı ve En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü, BAFTA Ödülü ve Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü’ne aday gösterildi.

2035 yılında, Mars’a giden Ares III misyonunun mürettebatı, 31 günlük keşif gezilerinin Mars güneş gününde (sol) 18. gününde Acidalia Planitia’yı keşfediyor. Şiddetli bir toz fırtınası, Mars Yükseliş Araçlarını (MAV) devirmekle tehdit ediyor. Böylece, görev temizlendi ve mürettebat tam toz fırtınası çarpmaya başladığında tahliye edildi; Tahliye sırasında astronot Mark Watney’e enkaz çarptı ve şiddetli rüzgarlar tarafından çekildi. Elbisesinin biyo-monitöründen gelen telemetri hasar gördü ve Watney’nin yanlışlıkla öldüğü varsayıldı. MAV (Mars Yükseliş Aracı) devrilmenin eşiğindeyken, geri kalan mürettebat yörüngedeki gemileri Hermes’e doğru yola çıkar.

Watney fırtınadan sonra yaralı ve düşük oksijen uyarısıyla uyanır. Mürettebatın yüzey yaşam alanına (“Hab”) geri döner ve yarasını tedavi eder. Watney iyileşirken bir video günlüğüne başlar. Dünya ile iletişim kuramayan tek kurtarma şansı, bir sonraki Mars görevidir. Dört yıl içinde Ares IV, 3.200 kilometre (2.000 mil) uzaktaki Schiaparelli kraterine inecek. Watney’nin acil endişesi yemek; görevle gönderilen yiyeceğin karneyle bir yıldan biraz fazla dayanacağını tahmin ediyor. Neyse ki Mark bir botanikçi olduğu için, mürettebatın biyolojik atıklarıyla gübrelenmiş Mars toprağını kullanarak Hab’ın içinde bir bahçe yetiştirmeyi başarıyor ve artık roket yakıtından su üretiyor. Bahçe, özel bir Şükran Günü yemeği göreviyle gönderilen bütün patatesleri kullanarak patates yetiştiriyor. Mark ayrıca Ares IV MAV alanına yolculuk için bir geziciyi değiştirmeye başlar.

Dünya’da, NASA uydu planlayıcısı Mindy Park, uydu görüntülerini incelerken, taşınan ekipmanı fark eder ve Watney’nin hayatta olması gerektiğini fark eder. NASA direktörü Teddy Sanders haberi halka açıklar, ancak uçuş direktörü Mitch Henderson’ın güçlü itirazı üzerine Ares III mürettebatına görevlerine odaklanmaları için söylememeye karar verir.

Watney, 1997’de sessizliğe bürünen Pathfinder sondasını ve onunla ilişkili Sojourner gezginini geri almak için gezgini bir aylık bir yolculuğa çıkarır. Pathfinder’ın kamerasını ve motorunu kullanarak NASA ile görsel temas kurar. NASA, görevin gezicisini Pathfinder’a bağlamak için bir yazılım yaması göndererek metin yoluyla iletişimi sağlar. Sanders sonunda Henderson’ın Watney’nin ekip arkadaşlarını bilgilendirmesine izin verir.

Mars misyonları direktörü Vincent Kapoor ve Jet Propulsion Laboratuvarı (JPL) direktörü Bruce Ng, Watney’nin Ares IV gelene kadar hayatta kalmasına yetecek kadar yiyecek sağlamak için bir uzay sondası hazırlar. Ancak, Hab’ın hava kilidi patlar ve Hab’ın bahçesini sert Mars ortamına maruz bırakır; patates bitkilerinin hepsi ölür. Bu nedenle Sanders, gıda görevinin gelişini hızlandırmak için rutin güvenlik denetimlerinin atlanmasını emreder. Kumarı başarısız olur ve Atlas V roketi havalandıktan kısa bir süre sonra patlar.

Çin Ulusal Uzay İdaresi gizli bir itici roket geliştirdi, Taiyang Shen (“Güneş Tanrısı” olarak anılıyor). Watney’e ikmal yapmak için roketin kullanılmasına karar verilir. Bununla birlikte, JPL astrodinamikçisi Rich Purnell alternatif bir plan tasarlar: Taiyang Shen’in Hermes ile buluşmasını sağlayın ve Hermes’i ikmal edin; Sanders, Hermes ekibi için çok riskli olduğunu düşünerek bu fikri reddeder. Henderson gizlice Purnell’in teklifini ekibe gönderir; NASA’nın onayını almadan, NASA’nın uzaktan kumandalarını devre dışı bırakarak ve rota değişikliğine gitmeden oybirliğiyle uygulamaya oy veriyorlar. Sanders, onları alenen desteklemek zorunda kalır, ancak Henderson’dan Ares III görevi tamamlandıktan sonra istifa etmesini ister.

Watney, Ares IV için MAV’nin önceden konumlandırıldığı Schiaparelli’ye giden 90 solluk yolculuğa başlar. Onu Hermes’le buluşmak için kullanmalı ama önemli ölçüde hafifletilmesi gerekiyor. Kalkıştan sonra, MAV’ın yakıtı bittiğinde, Hermes’e göre hızı Watney’nin alınabilmesi için çok hızlıdır. Komutan Lewis, ilerideki bir hava kilidini aşmak için bir patlayıcı kullanarak hızla doğaçlama yapar, bu da havanın şiddetli bir şekilde kaçmasına ve Hermes’i yavaşlatmasına neden olur. Hala yeterli değil; Bağlı bir İnsanlı Manevra Birimi kullanan Lewis, Watney’e ulaşamaz. Watney, kendisini Lewis’e itmek için kaçan havayı kullanarak basınçlı giysisini deliyor ve 543 solunu Mars’ta tek başına bitiriyor.

Watney, Dünya’ya döndükten sonra astronot adayları için hayatta kalma eğitmeni olur. Beş yıl sonra, Ares V yola çıkmak üzereyken, Watney’nin kurtarılmasına katılanlar şimdiki hayatlarında görülüyor.

Kaynak ve Görseller: Wikipedia

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555