Prora Colossus

Prora Colossus

Prora Colossus 2158 1214 biltepot.xyz

Yaygın olarak “Prora” olarak bilinen Colossus of Prora, Almanya’nın Rügen adasındaki Binz belediyesinde bulunan bir yapı kompleksidir. 1936 ve 1939 yılları arasında Nazi Almanyası tarafından Strength Through Joy (Kraft durch Freude veya KdF) projesinin bir parçası olarak inşa edilmiştir. Sekiz özdeş binadan oluşuyordu ve sahile paralel 4,5 km (2,8 mil) uzunluğundaydı ve hayatta kalan yapılar 3,0 km (1,9 mil) uzanıyordu.

Binalar tatil yeri olarak planlanmış olmasına rağmen inşaatı tamamlanmamış ve bu amaçla kullanılmamıştır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kompleks, önce Sovyet Ordusu, ardından Doğu Alman Volksarmee ve ardından Alman Bundeswehr tarafından çeşitli askeri kullanımlar buldu. Bugün büyük bir gençlik yurdu, otel ve tatil dairelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kompleks, Nazi mimarisinin özellikle çarpıcı bir örneği olarak resmi bir miras listesine sahiptir.

Konum
Prora, Kleiner Jasmunder Bodden lagününü Baltık Denizi’nden ayıran dar fundalık (Prora) üzerinde, Prorer Wiek olarak bilinen, Sassnitz ve Binz bölgeleri arasındaki geniş bir koyda yer alır. Binalar 4,5 kilometrelik (2,8 mil)[1] bir uzunluğa yayıldı ve plajdan yaklaşık 150 metre (160 yarda) uzaklıkta. Sahil, Binz’den feribot iskelesine kadar uzanan uzun, düz bir kumsal sunar. Bu nedenle bu plaj, bir sahil beldesi kurulması için ideal bir yerdi.

Tipik oda (Aralık 2010)

“Nordflügel 1” binasındaki koridor, 4. kat (2011)
Sevinçle Güç programı, Weimar Cumhuriyeti sırasında Sosyal Demokratların ve daha az ölçüde Komünistlerin güç üssü olan işçi sınıfını, çeşitli kültürel etkinlikler ve kitle turizmi sunarak Nazi Partisi’ne çekmek için tasarlandı. uygun fiyatlar Ayrıca, propaganda yoluyla sürekli beyin yıkama yoluyla Nazi ideolojisinin telkin edilmesi için bir fırsat sundular. Kasım 1933’te kurulan, 1934 yılında, 400.000 kişi Neşeyle Güç paket turları aldı, bu sayı 1937’de 1,7 milyona yükseldi, hafta sonu gezilerinden yararlanan 7 milyon ve organize yürüyüşlere katılan 1,6 milyon kişi de cabası.

Strength Through Joy’un bir yan kuruluşu olduğu Alman İşçi Cephesi başkanı Robert Ley, Prora’yı, ortalama bir işçi için uygun fiyatlı tatiller sağlamak üzere tasarlanmış İngiliz “tatil kampları” olan Butlins’e paralel olarak tasavvur etti. Prora, her çalışanın sahilde bir tatili hak ettiği idealiyle 20.000 tatilciyi barındıracak şekilde tasarlandı. Adolf Hitler’in baş mimarı Albert Speer tarafından denetlenen bir tasarım yarışmasını kazanan Clemens Klotz tarafından tasarlanan tüm odalar deniz manzaralı olacak şekilde planlanırken, koridorlar ve sanitasyon kara tarafında yer alıyor. 5 metre (16 ft) x 2,5 metre (8,2 ft) boyutlarındaki her odada iki yatak, bir gardırop ve bir lavabo olacaktı. Her katta ortak tuvaletler, duşlar ve banyolar vardı.

Hitler’in Prora için planları çok daha iddialıydı. 20.000 yatak kapasiteli, “şimdiye kadar var olmuş en güçlü ve en büyük” devasa bir deniz tatil yeri istiyordu. Ortada büyük bir bina dikilecekti. Aynı zamanda Hitler, savaş durumunda askeri hastaneye dönüştürülebilir olmasını istedi. Hitler, mimar Erich zu Putlitz’in dev bir kapalı arena planlarının dahil edilmesi konusunda ısrar etti. Putlitz’in Festival Salonu, 20.000 konuğu aynı anda ağırlayabilecek şekilde tasarlanmıştı. Planları arasında iki adet dalgalı yüzme havuzu, bir sinema ve bir tiyatro yer alıyordu. Yolcu gemileri için büyük bir rıhtım da planlandı.

Tasarımlar, 1937 Paris Dünya Fuarı’nda bir Grand Prix ödülü kazandı.

Yapı
2004’te Prora’nın sahil görünümü
İnşaat 1936’da başladı ve Prora’nın yapım aşamasında olduğu birkaç yıl boyunca, Reich’ın tüm büyük inşaat şirketleri ve yaklaşık 9.000 işçi bu projeye dahil oldu. 1938’de inşaat maliyetleri 237,5 milyon ℛℳ’ye ulaştı (2009’da 1,06 milyar Euro’ya eşdeğer). 1939’da II. Sekiz konut bloğu ile tiyatro ve sinema boş kabuklar olarak kaldı. Yüzme havuzları ve festival salonu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Kompleks tamamlanmış olsaydı, dünyanın en büyük tatil beldesi olacaktı.

Kullanım
İkinci Dünya Savaşı
Müttefiklerin bombalama kampanyası sırasında, Hamburg’dan birçok kişi konut bloklarından birine sığındı ve daha sonra Almanya’nın doğusundan gelen mülteciler burada barındırıldı. Savaşın sonunda, bu binalar Luftwaffe için kadın yardımcı personeli barındırıyordu.

Soğuk Savaş
1945’te Sovyet Ordusu bölgenin kontrolünü ele geçirdi ve Prora’da bir askeri üs kurdu. Sovyet Ordusu’nun 2. Topçu Tugayı, 1945’ten 1955’e kadar Prora’nın 5. bloğunu işgal etti. Daha sonra Sovyet ordusu, binadaki tüm kullanılabilir malzemeleri çıkardı. 1940’ların sonlarında, biri kuzeyde ve biri kuzeyde olmak üzere iki konut bloğu Güney – yıkıldı ve kalıntıların çoğu kaldırıldı.

1950’lerin sonlarında Doğu Alman ordusu birçok binayı yeniden inşa etti. Binalar 1940’ların sonlarında çıplak tuğlaya kadar sıyrıldığından, şu anda görülebilen dış ve iç kaplamaların çoğu Doğu Almanya kontrolü altında yapıldı. 1956’da Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (DAC) Ulusal Halk Ordusu’nun kurulmasından sonra binalar, birkaç Doğu Alman Ordusu birimini barındıran kısıtlı bir askeri bölge haline geldi. En öne çıkanlar, 1960’tan 1982’ye kadar 5. blokta yer alan seçkin 40. Fallschirmjägerbataillon Willi Sänger (40. Paraşüt Taburu “Willi Sänger”) idi. Kuzey tarafındaki 4. Blok, Paraşüt Taburu ve diğerleri tarafından kentsel savaş eğitimi için kullanıldı. Büyük bölümler bugüne kadar harabe olarak kaldı.[ne zaman?] 1982’den 1990’a kadar binada ayrıca, vicdani retçilerin askerlik hizmet yükümlülüklerini yerine getirmek için savaşmayan İnşaat Askerleri (Bausoldaten) olarak görev yaptığı Doğu Alman Ordusu İnşaat Taburu “Mukran” bulunuyordu. . Binanın bir kısmı aynı zamanda Doğu Alman Ordusu’nun “Walter Ulbricht” nekahet evi olarak da hizmet veriyordu.

Birleşik Almanya
1990’da Almanya’nın yeniden birleşmesinden sonra, GDR Ulusal Halk Ordusu, binayı devralan Batı Almanya Bundeswehr tarafından emildi. Başlangıçta binaların yıkılması düşünüldü, ancak daha sonra önemli bir koruma sağlandı ve müteahhitlere onu yenilemeleri için bir vergi indirimi teklif edildi. Binanın bazı bölümleri 1990’dan 1992’ye kadar Bundeswehr Askeri Teknik Okulu tarafından kullanıldı. 1992’den 1994’e kadar binanın bir kısmı Balkanlardan gelen sığınmacıları barındırmak için kullanıldı.

1993’ün başlarından itibaren tesis boştu ve binalar çürümeye ve vandalizme maruz kaldı. Bunun bir istisnası, 1995’ten 2005’e kadar çeşitli müzelere, özel sergilere ve bir galeriye ev sahipliği yapan Blok 3, Prora Center’dı. 1993 ve 1999 yılları arasında site, Avrupa’nın en büyük gençlik yurtlarından biri olarak hizmet vermiştir.

2000 yılından bu yana Prora Dokümantasyon Merkezi, fuar alanı binalarının güney ucunda yer almaktadır. Bu merkez, binanın yapım ve kullanım tarihini belgeler. Burada tartışılan hem projenin arka planı hem de Nazi propagandası için tahsis edilmesidir.

Satış ve yeniden geliştirme
2019’da tadilattan sonra, 2004 yılında, siteyi bir bütün olarak satmaya yönelik on yıldan fazla süren başarısız girişimlerin ardından, binanın blokları çeşitli kullanımlar için ayrı ayrı satılmaya başlandı. 23 Eylül 2004’te Blok 6, bilinmeyen bir teklif sahibine 625.000 €’ya satıldı. 23 Şubat 2005 tarihinde, eski Museum Mile olan Block 3, binanın otel olarak kullanılacağını açıklayan Inselbogen GmbH’ye satıldı. Ekim 2006’da Blok 1 ve 2, binaları dükkan ve dairelere dönüştürme planlarını açıklayan Prora Projektentwicklungs GmbH’ye satıldı. Ancak Blok 1, 31 Mart 2012’de bir müzayedede yeniden satışa sunuldu ve Berlinli bir yatırımcı tarafından 2,75 milyon Euro’ya satın alındı.

Kasım 2006’da Federal Emlak Dairesi, Blok 5’i satın aldı. Federal hükümet ve Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin mali desteğiyle binada bir gençlik yurdu kurmayı planladı. Kompleksin en kuzey kesiminde yer alan yapı, bitişik beş bölüme ayrılmıştır.

2008’in sonlarında, Prora’nın orijinal amacını yerine getirmesi ve onu modern bir turizm beldesine dönüştürme planları onaylandı. Konsey, 3.000 kişiyi barındıracak yeterli yaşam alanı, bir gençlik yurdu ve turistler için olanaklar inşa etme planlarını ortaya koydu. Yerel bir meclis üyesi olan Kerstin Kassner, Prora’nın kıyısını bir “Karayip sahili” ile karşılaştırdı. Ancak karar, bölgede zaten çok fazla turist olduğunu hisseden Binz yerlileri ve kasabanın geçmişinin burayı turistler için uygunsuz bir yer haline getirdiğini söyleyen Prora tarihçisi Heike Tagsold tarafından biraz şüpheyle karşılandı. Bununla birlikte, 2011 yılında 96 odalı, 402 yataklı, uzun süredir planlanan büyük gençlik yurdu açıldı; Almanya’daki en büyük gençlik yurdudur ve popüler olmuştur. Bütçeyi düşünen turistlere yönelik tesisin olası bir genişletilmesi önerildi.

Eylül 2010’da, bir Alman-Avusturyalı yatırımcı grubu tarafından 1. ve 2. blokları yaşlılar için konut ve tenis kortları, yüzme havuzu ve küçük bir alışveriş merkezi içeren 300 yataklı bir otel olarak yenileme planları açıklandı. Yatırım maliyetlerinin 100 milyon € olduğu tahmin ediliyor.

Metropol Pazarlama
2013 yılında, Metropole Marketing adlı bir Alman şirketi, Prora’yı yenileme ve birimleri yazlık evler olarak pazarlama haklarını satın aldı. O yıl, sözde Colossus’taki yenilenmiş dairelerin tanesi 700.000€’ya (900.000 ABD Doları) kadar satılıyordu. Bitiş tarihi 2016 olarak tahmin edildi. 2016 yılında 1. Blokta yeni dairelerin ilki açıldı. 2. Blok’taki Prora Solitaire oteli 2016 yazı zamanında açıldı ve bu Blokta yeniden inşa edilen bazı daireler 2017 ortalarında satışa sunuldu. O sırada, binalardan dördü yeniden geliştirme sürecindeydi, beşte biri genç olarak kullanılıyordu pansiyon, kalan üçü ise harabe halinde kaldı.

Kasım 2017 tarihli bir güncelleme, Blok 1’deki birimlerin (dairelerin) çoğunun satıldığını ve Hamburg ve Berlin’de yaşayanlar için yazlık ev olarak pazarlandığını gösterdi. Birçoğu, sahipleri tarafından Airbnb ve HomeAway gibi sitelerde kısa süreli kiralama olarak listelendi.

Popüler Kültürde
Prora, Civilization V video oyununda, özellikle Civilization V: Brave New World genişleme paketinde yer aldı. Oyunda Otokrasi ideolojisiyle ilişkili bir dünya harikası olarak görünür.

2012 yapımı kısa film Prora’nın geçtiği yerdi.
Prora, David Young’ın birleşme öncesi Doğu Almanya’da geçen polisiye romanları serisinin birinci ve beşincisinin geçtiği yerdir: Stasi Child (2016) ve Stasi Winter (2020). Her iki hikaye de, planlanan tatil beldesinde yer alan hayali bir Jugendwekhof’a (çocuk suçlular için bir çalışma evi) sahiptir.

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555