TÜRKİYE’NİN EN KAPSAMLI KLASİK OTOMOBİL VE MOTOSİKLET MÜZESİ: KEY MUSEUM,

2015 yılında İzmir’in Torbalı ilçesinde kapılarını açan Key Museum, bugün dünya otomobil tarihine ışık tutan, Türkiye’nin en kapsamlı klasik otomobil ve motosiklet müzesidir. Murat ve Selim Özgörkey’in otomobil tutkularından doğan, 7000 metrekare alan üzerine kurulu olan müzenin ana koleksiyonunu 76 adet otomobil ve 40 adet motosiklet oluşturmaktadır. Bu ana koleksiyonda, 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne, Mercedes, BMW, Porsche, Cadillac, Ford gibi otomobil dünyasının önde gelen markaların ilk modellerinin günümüze kadarki yolculuklarını görmek mümkün. Bunların dışında sayısı iki bini aşan farklı ölçeklerde model otomobil, 300’ün üzerinde otomobil maskotu(kaput amblemi), otomobil temalı eşarplar ve 1900’lü yılların başından 1960’lı yıllara kadar toplanan orijinal ekipmanlar ile oluşturulmuş bir Shell Benzin istasyonu Key Museum’da bulunmaktadır.

Çocukluk yıllarında kibrit kutusu biriktirerek başlayan, 90’lı yıllarda da model otomobil ile devam eden merakını, zamanla koleksiyonerliğe taşıyan Murat Özgörkey ve motor sporlarına olan tutkusu ile bir dönem yarış pistlerinde de yer almış bir ralli pilotu olan Selim Özgörkey, 2001 yılında Key Museum’da yer alan parçaları edinmeye başlamış ve her gün daha da büyüyen bir koleksiyona imza atmışlardır. Müze, kurulduğu günden bu yana, sadece otomobil tutkunları için değil, dünya tarihini otomobil dünyası üzerinden izlemek isteyenler için de bir çekim merkezi olma misyonu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Hem içerik hem de sergi alanı büyüklüğüyle dünyada sayılı otomobil müzeleri arasında olan, bir koleksiyonda mutlaka olması gereken, dünya tarihinde yer etmiş modelleri barındıran bir müzedir. Dünya müzeciliği için önemli bir konumda bulunan Key Museum, değişim ve gelişim içinde olan Türkiye Müzeciliği için de ciddi bir birikim ve içeriğe sahiptir. olan müzenin ana koleksiyonunu 76 adet otomobil ve 40 adet motosiklet oluşturmaktadır. Bu ana koleksiyonda, 1886 yılında üretilen ilk otomobilden bugüne, Mercedes, BMW, Porsche, Cadillac, Ford gibi otomobil dünyasının önde gelen markaların ilk modellerinin günümüze kadarki yolculuklarını görmek mümkün. Bunların dışında sayısı iki bini aşan farklı ölçeklerde model otomobil, 300’ün üzerinde otomobil maskotu(kaput amblemi), otomobil temalı eşarplar ve 1900’lü yılların başından 1960’lı yıllara kadar toplanan orijinal ekipmanlar ile oluşturulmuş bir Shell Benzin istasyonu Key Museum’da bulunmaktadır.

Key Museum’u dünyadaki örneklerinden ayıran önemli özelliklerden biri, müzede sergilenen otomobiller için ciddi bir zaman ve emek harcanarak yapılan restorasyon çalışmasıdır. “Nuts and Bolts Restoration” adı verilen yenileme yöntemi kullanılarak, bir otomobil en küçük vidasına ve somununa kadar sökülüp yenilenmekte ve fabrikadan çıktığı ilk günkü haline getirilmektedir. Son derece maliyetli olan ve uzmanlık gerektiren bu yöntem, bu sebeplerle dünyada çok fazla tercih edilen bir çalışma olmamasına rağmen, Key Museum için vazgeçilmez bir restorasyon yöntemidir. Müze restorasyon atölyesinin uzman ekibi sayesinde, sergilenen otomobil ve motosikletlerin hepsi yüksek kondisyonlu ve çalışır durumdadır.

Ege Bölgesi’nin turizm potansiyeli düşünüldüğünde bölgeye önemli bir katma değer sağlayan müze, insanlık tarihinin en önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti ile aynı rota üzerinde konumlanmıştır. Bu konum, aynı zamanda on yılı aşkın süredir kazı çalışmaları devam eden Metropolis Antik Kenti’nin bulunduğu Torbalı’ya 10 km mesafede yer alır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan 20-25 dakika, İzmir şehir merkezinden ise 30 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılması da müzenin bir diğer avantajıdır. Müze, açıldığı günden bu yana, hem Türkiye’den hem de yurt dışından, içerisinde üniversitelerin, farklı kulüp ve derneklerin de bulunduğu on binlerce ziyaretçi için önemli bir gezi noktası olmuştur. Müze deneyimi konusunda ziyaretçilerden aldığı olumlu geribildirimler sayesinde TripAdvisor tarafından iki yıl üst üste mükemmellik sertifikası ile ödüllendirilmiş olan Key Museum “İzmir’de Gezilecek Yerler” listesinde ilk 2’de yer almaktadır.