Oculus VR

  Oculus VR olarak faaliyet gösteren Facebook Technologies, LLC, Palmer Luckey, Brendan Iribe, Michael Antonov ve Nate Mitchell tarafından Temmuz 2012’de şu anda Menlo Park’ta bulunan Kaliforniya, Irvine’de kurulan bir Amerikan teknoloji şirketidir. Sanal gerçeklik donanım ve yazılım ürünlerinde uzmanlaşmıştır.

  Nisan 2012’de Luckey, video oyunları için tasarlanmış bir sanal gerçeklik kulaklığı olan Rift’i duyurdu ve sanal gerçeklik kulaklıklarını geliştiricilere sunmak için Ağustos ayında bir Kickstarter kampanyası başlattı. Kampanya başarılı oldu ve 250.000 dolarlık orijinal hedefin on katı olan 2.4 milyon dolar topladı. Geliştiricilere iki üretim öncesi model çıktı; Oculus VR DK1 (Geliştirme Kiti 1) ve Oculus VR DK2 (Geliştirme Kiti 2). Tüketici ürünü, özel VR ekranları, konumsal ses ve kızılötesi izleme sistemi içeren yepyeni bir tasarımla 28 Mart 2016’da piyasaya sürüldü.

  Mart 2014’te Facebook, Inc. CEO’su Mark Zuckerberg, Oculus’u 2,3 ​​milyar ABD Doları tutarında nakit ve hisse senedi satın almayı kabul etti. 2015 yılında Oculus, Oculus’un telepresence konseptiyle ürün geliştirmesinin mümkün olabileceğini belirten, 3D rekonstrüksiyon ve karışık gerçekliğe odaklanan İngiliz bir girişim olan Surreal Vision’u satın aldı.

  Şirket, Samsung Galaxy akıllı telefonlar için Kasım 2015’te Samsung Gear VR’yi geliştirmek için Samsung ile ortaklık kurdu.

  Zuckerberg’in tüketicilerin elinde 1 milyar sanal gerçeklik kulaklığı olmasını istiyoruz. Haziran 2019’da Oculus, sadece 2 hafta içinde Oculus Quest için 5 milyon dolarlık içerik sattığını açıkladı.

Oculus VR